Mogłoby się wydawać, że choroby serca uniemożliwiają trenowanie. Wiadomym jest, że osoby chore muszą zachować szczególną ostrożność. Priorytetem jest to, aby aktywność fizyczna została właściwie dopasowana do wieku, czy też stanu zdrowia. Ponadto warto skonsultować ją z lekarzem, który powinien określić, czy ćwiczenia są wskazane w danym przypadku. Pamiętajmy, że niemal każde schorzenie jest inne. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, jaki trening będzie w stu procentach bezpieczny dla serca. Warto odwiedzić się dobry portal o odchudzaniu. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się szczegółowych informacji na temat ćwiczeń i chorób serca. Z całą pewnością powinniśmy zrezygnować z ciężkich treningów, które powodują silne podniesienie ciśnienia tętniczego. Polecaną aktywnością jest w pływanie, które kompleksowo wzmacnia całe ciało, a jednocześnie jest relaksujące. To prawdziwe odprężenie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Trzeba jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach może ono zwiększyć obciążenie serca. Nie będzie to więc rozrywka dla wszystkich.

Nie zapominajmy, że wprowadzenie aktywności wymaga konsultacji z lekarzem. Często niezbędna jest zmiana dawkowania leków. Wiadomym jest, że osoby prowadzące siedzący tryb życia mają zupełnie inne potrzeby niż osoby aktywne. Z tego względu konieczne może być wprowadzenie zmian w leczeniu. Warto w szczególności przyjrzeć się lekom, które spowalniają tętno. Mogą one znacząco wpłynąć na to, jak nasz organizm będzie radził sobie z ćwiczeniami. Treningi osób z chorobami serca nie powinny doprowadzić do nadmiernego zmęczenia. Oczywiście odradza się aktywności podczas wysokich oraz niskich temperatur. Warto również wiedzieć, że ruch na świeżym powietrzy nie jest zalecany, gdy na zewnątrz panuje zbyt duża wilgotność. Czynnik ten może spowodować szybsze przemęczenie. Trzeba również odpuścić sobie ćwiczenia w upały. Skrajnie wysokie temperatury mogą zakłócić krążenie krwi. Bardzo często pojawiają się bóle klatki piersiowej. Wydolność serca znacząco się obniża, co bezpośrednio wpływa na wytrzymałość organizmu. W lecie warto więc rozważyć ćwiczenia w pomieszczeniach klimatyzowanych.

Jeśli przerwaliśmy ćwiczenia na kilka lub kilkanaście dni, to pamiętajmy aby powracać do nich stopniowo. Musimy ponownie przyzwyczajać organizm do zwiększonego wysiłku. Zbyt szybki powrót do standardowych treningów może być dużym obciążeniem dla serca. Może to spowodować wiele groźnych sytuacji. Ważne jest to, aby obserwować organizm podczas ćwiczeń. Z pewnością należy przerwać aktywność, jeśli pojawią się niepokojące objawy np. zawroty głowy, problemy z oddychaniem, oszołomienie. Być może wystarczy jedynie krótki odpoczynek. Często jednak zdarza się tak, że trening jest zbyt ciężki. Tętno po kilkunastu minutach od zakończonych ćwiczeń nie powinno być wyższe niż 120-150 uderzeń na minutę. Jeśli jest inaczej, to powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Nie należy kontynuować ćwiczeń w momencie, gdy pojawi się niezrozumiały ból np. szyi, szczęki, ramienia.