3 lip Brak komentarzy admin Odchudzanie , ,

Najczęściej słowo dieta kojarzone jest z nagłą potrzebą redukcji masy ciała. W dużej mierze wynika to z trybu życia, który charakteryzuje współczesne społeczeństwo. Myśląc o tym, że ciągle trzeba biec gdzieś przed siebie, człowiek łatwo zapomina o tym, że życie warto przeżyć dobrze. A dobrze przeżyte życie, to przede wszystkim życie w zgodzie z naturą i potrzebami własnego organizmu.

A jak najlepiej poznać te potrzeby? Przecież każdy organizm jest inny. Każdy obciążony jest swoistymi uwarunkowaniami genetycznymi i każdy styka się z innymi czynnikami zewnętrznymi. Aby faktycznie poznać organizm i rozumieć jego specyficzne potrzeby, warto sięgnąć po podstawowe badania, jak chociażby morfologia krwi. Wiele osób decyduje się na takie badanie dopiero wtedy, gdy zagraża im choroba. A przecież wyniki badań nie są tylko po to, aby diagnozować choroby, czy schorzenia. Ich rolą jest bez wątpienia także analiza potrzeb organizmu. Nie oznacza to oczywiście, że badań nie wykonuje się w stanach chorobowych organizmu. Tu też stanowią ważny element. Ale nie można ich ograniczać tylko do tego.

Dziś można spotkać się z wieloma opiniami specjalistów, że zdrowa dieta to przede wszystkim dieta oparta na stanie fizjologicznym organizmu. A ten precyzyjnie określają właśnie wyniki badań. Poza standardową morfologią, ważną rolę pełni też badanie poziomu glukozy we krwi, lipidogram, czy próby wątrobowe. Poza tym za pomocą pobranej próbki krwi można szybko i skutecznie określić poziom poszczególnych pierwiastków i minerałów. Jeśli organizm zaatakowała jakaś choroba, badanie krwi pozwoli szybko ją wykryć. A jednocześnie jest wskazówką do zmiany trybu życia, szczególnie diety.

Każda choroba jest inna. Bo każda ma inne podłoże i łączy się też ze specyficznymi potrzebami dietetycznymi. Wiedząc o tym, nie można pozostać obojętnym, gdy organizm poprzez wyniki badań sygnalizuje, że dzieje się z nim coś niedobrego. Należy wtedy działać. Bo każdy dzień zwłoki zwiększa ryzyko rozwoju choroby, która z kolei potrafi skutecznie obniżyć komfort życia.

Wiedząc, w jakim stanie jest organizm, można zacząć szukać odpowiedzi na pytanie, jak mu pomóc. Jednym z podstawowych źródeł wiedzy na ten temat jest dzisiaj internet. Istnieją różne portale poświęcone zdrowemu trybowi życia. Wiele z nich mówi o profilaktyce. Ale są też i takie, które koncentrują się na potrzebach osób, które walczą z konkretnymi problemami. I tak na przykład znaleźć można portale stworzone z myślą o cukrzykach, czy osobach z chorobami tarczycy. Są to miejsca, które bez wątpienia można nazwać miejscami wsparcia. Bo nie tylko o pomysły, jak żyć zdrowiej tutaj chodzi. Na takich portalach poruszane są różne kwestie dotyczące choroby. Omawiane są tematy, które doskonale znają osoby borykające się z negatywnymi skutkami tych chorób czy schorzeń. Stając się częścią takiej społeczności, łatwiej jest podjąć dietę i zmienić nawyki żywieniowe. Poczucie, że nie jest się samemu ze swoim problemem bardzo pomaga i motywuje do działania.