Najzwyczajniej rzecz ujmując BMI to wykładnik umożliwiający, w sporym przybliżeniu, wskazać czy ciężar ciała jest dobra w zależności do wzrostu. Słowo to oznacza bezpośrednio indeks masy ciała (z języka angielskiego body mass index).
Za pomocą czego wyliczyć BMI? Działanie to jest niebywale łatwa. Trzeba mieć wyłącznie dane na temat ciężaru ciała w kilogramach osoby, dla której chcemy dokonać wyliczeń, i jej wzrostu w metrach. Dalej dzielimy ciężar w kilogramach przez wzrost w metrach do kwadratu. wygenerowany tym sposobem rezultat to właśnie Body Mass Index czyli BMI.
Analiza rezultatu też nie powinno powodować problemów, chociaż przed jej wykonaniem należy zdawać sobie sprawę z pewnej nieścisłości rezultatu na podstawie tego indeksu. Przede wszystkim nie jest to wartość precyzyjnie określająca typ otyłości, albo niedożywienia. BMI zostało wymyślone dla zwykłego, uśrednionego człowieka i może się okazać, że w ogóle nie pasuje do osób niestandardowych np. uprawiających aktywnie sport. Sportowcy posiadają zwykle większą masę mięśniową niż zwyczajni ludzie, przez co ich indeks BMI będzie bardzo niewiarygodny. Po prostu otrzymają wynik świadczący o nadwadze, wówczas gdy mogą być oni obecnie w doskonałej formie.
Po obliczeniu BMI zaglądamy do wykazu umożliwiającego nam wskazać prawidłowość naszej wagi. Indeks powinien być w zakresie ok 18 – 25.
Co to jest wskaźnik Queteleta II?
17
lut