To bez znaczenia, czy Twoim dążeniem jest pozbycie się zbędnych kilogramów, czy może nabranie tkanki tłuszczowej lub mięśniowej, dobrze by było odkryć swój wskaźnik masy ciała, w skrócie BMI. Czym właściwie jest Body Mass Index i w jaki sposób go poprawnie obliczyć?
Body Mass Index, czyli wskaźnik masy ciała dostarcza informacje dotyczące stosunku wagi ciała względem wzrostu, co z kolei pomaga w szybkiej kwalifikacji stopnia otyłości. W klasyfikacji tego typu pojawia się sześć stopni rozmieszczonych na skali niedowaga – ekstremalna nadwaga (trzeci poziom otyłości). Dla każdego stopnia wskazane jest także ryzyko zdrowotne związane z nadwagą i tu wymienić można indeks BMI niższy niż 18, 5 wskazuje na zbyt niską wagę i może być przyczyną różnych komplikacji zdrowotnych.
Jak wyznaczyć BMI? Wystarczy, że znasz jaka jest Twoja waga oraz niezbędny Ci będzie Twój wzrost wyrażony w metrach. Wszystko co musisz zrobić, to podzielić wskazaną wagę podaną w kilogramach przez wzrost wyrażony w metrach podniesiony wcześniej do kwadratu. Rezultat, który w ten sposób otrzymasz to Twój prywatny wskaźnik BMI. Następnie wystarczy porównać go z klasyfikacją i sprawdzić, czy Twoje BMI jest właściwe. Pamiętaj o tym, że podczas obliczania wskaźnika masy ciała wzrost musi być wyrażony w metrach – podawanie wzrostu w centymetrach to częsty błąd, który uniemożliwia wykonanie właściwych obliczeń.
Mimo że wskaźnik BMI jest przydatny, w określaniu stanu swojego zdrowia nie należy kierować się wyłącznie tym. Otrzymany wynik potraktuj raczej jako wstępne określenie punktu, z którego zaczynasz, by po jakimś czasie móc cieszyć się wymarzoną sylwetką.