Chyba nie przebywa na świecie kobieta, jaka jest w pełni szczęśliwa z tego, jak prezentuje się jej ciało. Znaczna część z nas uważa, że powinna zgubić kilka nadprogramowych kilogramów, aby w ów sposób poczuć się lepiej. W niniejszym celu niejednokrotnie stosujemy po diety, które są promowane w prasie kobiecej, telewizji bądź Internecie.
Pewnym z najsłynniejszych parametrów, na które przyciągamy uwagę, jak pytamy czy nasza waga jest w normie jest BMI (ang. body mass index). Stanowi to stosunek wagi prezentowanej w kilogramach do kwadratu wzrostu podawanego w metrach. W Necie możemy znaleźć niejeden kalkulator BMI, jaki w parę chwili wykona w naszym imieniu obliczenia a my dowiemy się, w którym przedziale się mieścimy.
Należałoby zawsze zwrócić uwagę na fakt, że niejednokrotnie waga naszego ciała nie oddaje tego, w jaki sposób wyglądamy. Kobiety aktywne fizyczne, regularnie trenujące czy robiące pracę powiązaną ze stałym ruchem, zawierają dużo mięśni, których waga jest wyższa aniżeli waga tłuszczu. Co za tym idzie, mimo że objętościowo będą „mniejsze”, waga może pokazywać coś innego zaś ze parametru BMI będzie wynikało, że posiadają nadwagę.
Jest parę innych dobrych recept na to, ażeby stwierdzić czy nasza waga jest w normie. Pewną z znanych jest pozbawienie mniej więcej 100 centymetrów od swego wzrostu, wówczas dostajemy wynik, który winien odpowiadać naszym kilogramom. Najlepiej wszak byłoby skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu albo z dietetykiem, gdyż sami nierzadko zatracamy umiejętność obiektywnego spojrzenia na siebie.